منو
سبد خرید

آتوسا دختر کوروش بزرگ

آتوسا دختر کوروش بزرگ
درحال حاضر موجود نمی باشد
آتوسا دختر کوروش بزرگ
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 148433 - 65/4
  • وزن: 1.00kg
0 ریال

آتوسا دختر کوروش بزرگ

نویسنده: هلن افشار
ناشر: توس
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 648
اندازه کتاب: رقعی سلفون - سال انتشار: 1389 - دوره چاپ: 3

 

مروری بر کتاب

این نوشتار پیشکشی است از آیین و باورهای مردم ایران باستان،برای کسانی که دوست دارند آنان را نه در گزارش های تاریخ که دررمان تاریخی جست و جو نمایند. سرگذشت بانویی توانا که به راستی در دشت های پاسارگاد تاخته ودر ارگ پارسه زیسته است. آتوسا دختر کوروش بزرگ زنی نام آور در جهان باستان که هنوز نمایش نامه اش در جهان مدرن بیننده دارد او که در این خاک گام نهاد و سرانجام بر پهنه ی افسانه ای ایران زمین پرگشود.

ماجرای رمان  از سال 530 پیش از میلاد آغاز می‌شود. سالی که دربار کوروش هخامنشی چشم به راه آمدن شاهدخت «نتتیس» مصری، دختر فرعون است تا به همسری کمبوجیه، فرزند بزرگ کوروش، درآید. کوروش در این رمان همان شهریار نیکبخت و پرآوازه‌ای است که در تاریخ می‌شناسیم. سایه مهربان خود را بر سر خانواده‌اش افکنده و نگران و دلواپس مردمان زیر فرمانش است. 

اما از پسر او، کمبوجیه، چهره‌ای نابکار، زود خشم و زیاده‌خواه ساخته شده است که در دیوانگی و خشمی مهار ناپذیر، پیوستگان خود را به مرز نابودی و نیستی می‌کشد. کمبوجیه تندخوست و گفتاری زهرآلود دارد. هر چند جنگ‌آوری کار آزموده است، اما منش ناپسند او دیگران را به هراس می‌افکند. 

آتوسا، دختر خردمند کوروش، کمبوجیه را به چشم مردی بد زبان می‌بیند که «گمان می‌کرد مردمان جهان را برای او آفریده‌اند». خواهرش «ارتیستونه» از او می‌ترسید و «بردیا»، برادر کوچکترش، از سر درماندگی می‌گفت «پندار و کردار کمبوجیه پیچیده‌تر از آن است که من از آن آگاهی یابم». این همان تصویر هولناکی است که هرودوت تاریخ‌نگار از کمبوجیه ساخته است و اکنون بازتاب پر رنگش را در رمان هلن افشار می‌توان دید. 

اما بردیا نگاهبان خانواده است و چیزی از منش نیک کوروش در او هست. سرشار از شادابی و چابکی است. زیبا و نیک‌خو است و اندام ورزیده‌اش از او پهلوانی زورآزما اما مالامال از بخشش و گذشت ساخته است. در این میان مرد دیگری نیز از دودمان هخامنشی وجود دارد که آرام آرام سایه سنگین و اثرگذار خود را بر رمان می افکند. او داریوش است، پسر ویشتاسب و همان کسی که ایران را از کردار زشت کمبوجیه و نافرمانی و شورش «گئوماتا» رهایی بخشید. 

داریوش حضوری قاطع دارد. در نگاه نخست گویی سنگ سخت و بی نرمشی است. اما به همان اندازه بخشاینده و مهربان هم می‌تواند باشد. رکسانا، خواهر آتوسا و دختر دیگر کوروش، او را مرد استوار و نیرومندی می‌داند که «همه چیز را می‌بیند و هیچ چیزی بروز نمی‌دهد» 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات