منو
سبد خرید

آتش و آب ؛ برگزیده شعر

آتش و آب ؛ برگزیده شعر
آتش و آب ؛ برگزیده شعر
آتش و آب ؛ برگزیده شعر
آتش و آب ؛ برگزیده شعر
آتش و آب ؛ برگزیده شعر
300,000 ریال
  • موجودی: موجود
  • مدل: 105283 - 87/4
  • وزن: 0.30kg

آتش و آب 

نویسنده: پروین دولت آبادی
ناشر: بهمن
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 142
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1352 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : در حد نو 


مروری بر کتاب

پروین دولت‌آبادی شاعر کودکان در سال ۱۳۰۳ درخانواده ‌ای اهل فرهنگ که شعر در آن جایگاه ویژه‌ای داشت، در محله ی احمدآباد اصفهان به دنیا آمد. مادرش مدیر مدرسه ی ناموس اصفهان بود.او به مدرسه ی ناموس رفت. سال‌های نخست دبیرستان را در مدرسه "نور و صداقت" که آموزگاران انگلیسی داشت گذراند و سال‌های بعد را در مدرسه ی امریکایی نوربخش درس خواند.

پس از پایان دوره ی دبیرستان، رشته نقاشی و مجسمه‌سازی در دانشکده ی هنرهای زیبا را برگزید و چند بار هم در کلاس ها شرکت کرد، اما بازدید از یک پرورشگاه تصمیم او را تغییر داد و بر آن شد که به کار سرپرستی و تربیت کودکان پرورشگاه بپردازد.در سال ۱۳۳۹ با همکاری پرویز ناتل خانلری، زهرا خانلری و همسرش اسماعیل سالمی، شرکت انتشاراتی «سخن» را پایه گذاری کرد و به ثبت رساند. از همان آغاز انتشار نشریه‌ ی "پیک" با این نشریه همکاری داشت و در دو سال اول انتشار آن تنها شاعر این نشریه بود.

پروین دولت‌آبادی شاعر کودکان و نوجوانان، شاعر پیشکسوت این گستره، در پیشبرد روند تاریخی شعر کودک سهمی بسزا داشته است. هنگام آن فرا رسیده بود تا شعر کودک در بستر طبیعی خود جریان یابد. بدیهی است که شعر دولت‌آبادی در این دوره یکباره به بلوغ نرسید و پیشینه شاعر تأثیر مهمی بر پختگی شعرهای او داشت.

شعرهای دولت‌آبادی دارای ویژگی‌هایی است که آن‌ها را از شعرهای شاعران پیش از خود متمایز می‌کند. شعر او از پند و اندرز و درونمایه‌‌های دستوری فاصله می‌گیرد و با رعایت ویژگی‌های کودک، جایگاه خود را پیدا می‌کند. ارزش و احترام به هویت کودک و سرودن شعرهایی همساز با سرشت او، در آثار دولت‌آبادی بازتاب یافته است.

اگرچه از پروین دولت آبادی سروده هایی نیز برای بزرگسالان برجای مانده ، اما بیشتر سرودهایش را برای کودکانی که مادرانه به آن ها عشق می ورزید ، سروده است . پند و اندرز مادرانه در سروده های پروین دولت آبادی با بیان شیرین و لذت بخش کودکانه در هم آمیخته است و همین باعث شده خواندن و شنیدن این سروده ها برای کودکان بسیار دلپذیر باشد. بسیاری از سروده های پروین دولت آبادی در مجلات پیک دانش آموزی و کتاب های درسی آموزش و پرورش راه یافته است.

چند بازیچه بازیگر خودکام شدند
صید پا خسته پر بسته هردام شدند

پخته طبعی چه کند صحبت خامانی چند
چند ای سوخته ناپخته شدن خام شدن

کاسه گردان چمن بودن و در عشرت باغ
لاله سان داغ به دل خنده به لب جام شدن

گریه ات می شکند همچو صراحی به گلو
چون قدح گر نتوانی همه تن کام شدن

***

ابر سیاه ابر سفید
رو آسمان پرده کشید
باران دانه دانه
ریخت روی حوض خانه
نشست رو برگ گل‌ها
رو غنچه‌های زیبا
رو بوته‌های گندم
رو خانه‌های مردم
برگ درخت را تر کرد
از شاخه‌ها گذر کرد
باران دانه دانه
آمد رو بام خانه

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب