كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
آتش افروزان ؛ نمایشنامه

آتش افروزان

نویسنده: ماکس فریش
مترجم: جعفر اصلانی
ناشر: امید - رز
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 138
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1352 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : در حد نو ~ نو

 

مروری بر کتاب

کتاب براساس خاطرات روزانه نویسنده در حوادث 1948 مربوط به رویدادهای چكسلواكی، تدوین گردیده است .شخصیت اصلی نمایش، "بیدرمن"، نماینده طبقه متوسط متمدن است كه خود را وقف بنگاه تجاری كرده است .شخصیت او به گونه‌ای است كه نمی‌تواند در لحظه بحرانی، عمل كند .رفتار مودبانه او در مقابل "آتش افروزان "ـ به منزله مهمانان محترم ـ منجر به تسریع فاجعه می‌شود و ...."صحنه تاریک است.

اندیشه اولیه نگارش این اثر به حوادث سال‌های پس از جنگ جهانی دوم در چکسلواکی باز می‌گردد. با پیروزی نیروهای متفقین بر آلمان فاشیستی و ورود ارتش سرخ به پراگ، بِنِـِش سیاستمدار نامدار چک‌واسلواکی که قبل از جنگ نیز رئیس‌جمهور آن کشور بود، در رأس دولتی ائتلافی قرار گرفت که همه نیروهای مقاومت ضدّ فاشیستی از جمله حزب کمونیست چک‌واسلواکی را شامل می شد. اما از همان ابتدا ترکیب شکننده این ائتلاف برای همگان محسوس بود.

ماکس فریش که حوادث چک‌واسلواکی را به‌دقت دنبال می‌کرد و در آغاز سال ۱۹۴۸ مدتی هم در پراگ به سر بُرده بود، از همان ابتدا به طرفداری از حکومت ائتلافی برخاست. او این ائتلاف را نشانه سیمای دمکراتیک سوسیالیسم می‌پنداشت. با فروپاشی دولت ائتلافی و قبضه کامل قدرت توسط کمونیست‌ها، خوش‌باوری ماکس فریش به یأس و دلسردی بدل شد...

...کبریتی زده می شود.
چهره آقای بیدرمن روشن می شود.
او سیگاری روشن می کند وهمین طور که صحنه روشن تر می شود به دور و برش نگاه می کند.
آتش نشان هایی که کلاه محافظ به سر دارند، او را محاصره کرده اند. 
دیگه حتی نمی شه یه سیگار هم روشن کرد، بی این که به خونه هایی که تو آتیش می سوزن فکر نکرد.
نفرت انگیزه...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

آتش افروزان ؛ نمایشنامه

  • ناشر: امید
  • کد کتاب: 96105 - 3/2
  • موجودی: در انبار
  • 200,000ریال

برچسب ها: ماکس فریش, جعفر اصلانی, نمایشنامه سوئیسی, داستان های آلمانی, نمایشنامه, جنگ جهانی دوم, نازیسم, کتاب های نایاب, کتاب آتش افروزان