كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
آتش ؛ جزئی از کلیات شمس ؛ دو جلدی

آتش ؛ جزئی از کلیات شمس
نویسنده: عباس کیارستمی
ناشر: نظر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 1110
اندازه کتاب: جیبی گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1390
دوره چاپ: 1
 

مروری بر کتاب

شمس به روایت کیارستمی/ پیش چنین ماه رو...گیج شدن واجب است

کتاب شمس اولین کتابی بود که به آن مراجعه کردم و در اوایل انقلاب که کار فیلم‌سازی متوقف شده بود آن را می‌خواندم. وقتی کارم بر شعر‌های سعدی و حافظ را به ناشر پیشنهاد دادم، رفتم سراغ مولانا و دیدم از دوره‌ 10 جلدی امیرکبیر، همین کاری را که برای دو کتاب پیش انجام داده‌ام، برای دو کتاب از این 10 جلد انجام داده‌ام. این کار را برای خودم انجام داده بودم. شمس خواندن کار سختی است. مانند جنگلی است که این‌قدر درخت دارد که درخت‌هایش معلوم نیست. در ضمن اول باید قابلیت انتخاب داشته باشید تا بتوانید آن را به پایان برسانید. باید با انتقاد بخوانید و بگویید این غزل، غزل من نیست. هرس کردن این کار ضروری است. وقتی حافظ یا سعدی می‌خوانید جز تحسین کاری نمی‌توانید، بکنید. اما گاه در دیوان شمس به غزلی برمی‌خوردید، که نمی توانید ادامه بدهید. مانند غزل‌های ترکی و عربی او.

پیش چنین ماه رو
گیج شدن واجب است
*
هرچند یارم
گیرد کنارم، من بی قرارم
*
بیمار بدن نیَم که
بیمار دلم
شربت چه بُوَد
شراب در ده، تو شراب
*
عدد ریگ بیابان
اگرم باشد جان
بدهم، گر بدهی بوسه
چه ارزان باشد

عباس کیارستمی که متوالد اول تیرماه 1319 در تهران است کار خود را با ساخت فیلم‌های مستند و کوتاه چون «نان و کوچه»، «زنگ تفریح»، «تجربه» و «دو راه حل برای یک مساله» آغاز کرد و چندی بعد با ساخت فیلم های «مسافر» و «گزارش» فیلمسازی بلند را نیز تجربه کرد تا اینکه با «خانه‌ی دوست کجاست؟» در سال 1365 اولین حضور بین المللی خود را تجربه کرد. این فیلم جوایزی بسیاری همچون جایزه ویژه جشنواره لوکارنو را برای کارگردان به ارمغان آورد و از آن پس فیلم های کیارستمی در جشنواره های خارجی مورد توجه قرار گرفتند...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

آتش ؛ جزئی از کلیات شمس ؛ دو جلدی

  • ناشر: نظر
  • کد کتاب: 40649 - 98/2
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: مولانا جلاالدین محمد بلخی(مولوی), عباس کیارستمی, شعر فارسی, شعر عرفانی, مولوی