دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

آب انبار

آب انبار

نویسنده: هوشنگ مرادی کرمانی
ناشر: معین
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 156
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1396 _ 1391 - دوره چاپ: 7 _ 2

 

مروری بر کتاب

سر و صدا و جیغ و داد و آواز غمگین پرندگان بازار را پر کرده بود. کودکان بازیگوشانه و شادی‌کنان پرنده‌ها را به یکدیگر و به شیخ نشان می‌دادند و گه‌گاه به دنبال شیخ می‌دویدند.
- ببینید، چه زیباست، چه پرهایی، نامش چیست؟
- چه نوکی دارد!
- چه گردنی، چه قدبلند، پاهایش، چه پاهایی!
- دمش را نگاه کنید، روی زمین می‌کشد.
چه می‌خورد؟ کجا زندگی می‌کند؟
پرنده‌بازها، مشتری‌ها، صیادها در میان هیاهوی پرندگان، با هم سخن می‌گفتند...

... داستانی پر از شخصیت و ماجرای عبرت آموز که خواننده می تواند از هر کدام آن ها نکته ی به خصوصی را بیاموزد. در "آب انبار" شیخی را داریم که تلاش می کند به شاگردان خود حداقل یک درس ارزشمند و قابل تامل بدهد و در سوی دیگر، حاکمی را داریم که کم شدن آب در "آب انبار" نگرانی اصلی اوست. درس های شیخ هرکدام درسی برای یک زندگی اند و او حتی در سکوت و گوش دادن به آواز پرنده ها نیز، چیزی برای آموختن به شاگردان خود دارد.

با وجود اینکه نثر کتاب "آب انبار" به قلم "هوشنگ مرادی کرمانی"، نثری نزدیک به قدیم است، اما استعداد ذاتی نویسنده در قصه گویی، داستانی روان و ساده را پیش روی خواننده گذاشته که او را کاملا درگیر خود می کند و کهن وار بودن متن، به هیچ عنوان پیچیدگی و سردرگمی نمی آفریند.

نویسنده در این کتاب دسته ای از مسائل اخلاقی را مورد توجه قرار داده که امروزه کمرنگ شده اند و کمتر در داستان ها، علی الخصوص داستان های مربوط به کودک و نوجوان به آن ها پرداخته می شود. حکایت های کتاب علاوه بر اینکه قابل درک و ملموس اند، بسیار لذت بخش و دلنشین هم هستند و پند ها به نحوی بیان شده که جنبه ی نصیحت های خشک و خسته کننده نداشته باشد؛ در عوض این پندها، ذهن خواننده ی نوجوان کتاب "آب انبار" را به خود مشغول می کنند و قضاوت های اخلاقی وی در زمینه های مطرح شده در کتاب را، از ذهن او استخراج می کنند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات