منو
سبد خرید

آئین سخنوری و نگرشی بر تاریخ آن

آئین سخنوری و نگرشی بر تاریخ آن
درحال حاضر موجود نمی باشد
آئین سخنوری و نگرشی بر تاریخ آن
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 41018 - 93/3
  • وزن: 0.30kg
  • UPC: 8.5
0 ریال

آئین سخنوری و نگرشی بر تاریخ آن

نویسنده: علی اکبر ضیایی
ناشر: امیر کبیر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 226
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1373 - دوره چاپ: 1 

مروری بر کتاب 

یکى از موهبتهاى الهى به انسان، توفیق انتقال پیامهاى او از طریق زبان است. انسانها از ابتداى آفرینش، پیغامهاى خود را به همنوعان خود انتقال مى داده اند و یکى از مهم ترین ابزارهاى اطلاع رسانى آنان، زبان بوده است. براساس آیات قرآنى، همه پیامبران الهى از سخنورى براى تبلیغ پیامهاى الهی استفاده کرده اند. قرآن کریم مى فرماید: «وَ مَآ أَرْسَلْنَا مِن رَّسُولٍ إِلَّا بِلِسَانِ قَوْمِهِ»؛ «ما هیچ پیامبرى را جز به زبان قومش نفرستادیم.» این آیه، ضمن بیان مطابقت زبان پیامبران با زبان مخاطبان، نشان دهنده همگانی بودن استفاده از روش سخن گفتن در تبلیغات دینى پیامبران است.

یونانیان از قدیم الایام «هومر» را پدر واقعى فن خطابه مى دانستند و پس از وى از خطباى بزرگى مانند «سولون» (558 - 640 قبل از میلاد)، قانونگذار آتن و مصلح آداب و عادات اجتماعى؛ «ابرخُس»، جمع کننده اشعار هومر (528 قبل از میلاد)؛ «پیسیستراتوس» (527 – 605 قبل از میلاد) حاکم آتن؛ و «تمیستوکلِس»(460 - 525 قبل از میلاد) سردار یونانى و مشهور در خطابه هاى جنگى، یاد مى کنند.
استعداد یونانیان در خطابه
نخستین شخصی که به تعلیم خطابه پرداخت «کوراکس» از جزیره صقلیه بود که عربها وى را با نام «غراب خطیب» مى شناسند.

در عصر «دموستن» (322 - 384 قبل از میلاد) خطیب وطن خواه آتنى، ادبیات در یونان رو به زوال رفت؛ اما او خطیبى توانا بود. راز موفقیت او را در صلابت روحى، تسلّط بر اعصاب، مهارت در گریز زدن به احساسات تند و آتشین میهن پرستى، آمیختن داستان سرایى با بحث و جدل و شاعرانه سخن گفتن مى دانند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات