دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

آئین زندگی در پرتو سیره و کلام معصومین (ع)

آئین زندگی در پرتو سیره و کلام معصومین (ع)

نویسنده: سیدابراهیم میانجی
ناشر: مرتضوی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 576
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1380 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

هر مومنی باید سنت و سیره زندگی پیامبر(ص) را که همان روش و سبک زندگی ایشان است، بشناسد. این سبک زندگی را می‌توان از راه‌های گوناگون به دست آورد که از جمله خود آموزه‌های قرآن است.سبک زندگی از منظرهای گوناگون مورد تعریف و تحلیل قرار گرفته است. با توجه به اینکه حدود 130 سال از عمر این واژه می گذرد، تعاریف متنوعی از منظر جامعه شناختی و روان شناختی و ارزش شناختی برای آن ارائه شده است.

سبک زندگی را با توجه به معارف اهل بیت (ع) و محور بحث و موضوع همایش می توان به این صورت تعریف کرد: سبک زندگی مجموعه ای از رفتارهای فردی یا اجتماعی است که متأثر از باورها و ارزش های پذیرفته شده، امیال فردی، محیط اجتماعی و شرایط اقلیمی، وجهه غالب رفتار فرد، گروه یا جامعه شده باشد.

 الگوپذیری و الگوگیری یکی از روش‌های بسیار مهم تربیتی در دین مقدس اسلام است. "ﺍﻟﮕو" نقش ﺑﺴﺰﺍﻳﻰ ﺩﺭ ﺗﺮﺑﻴﺖ انسان ﺑﺎﺯﻯ ﻣﻰ‌ﻛﻨﺪ، ﺑﻪ ﮔﻮﻧﻪﺍﻯ ﻛﻪ ﺗﻤﺎﻡ ﻭﻳﮋگی‌های ﻓﻜﺮﻯ ﻭ ﺭﻭﺣﻰ ﻭ جلوه‌های ﺭﻓﺘﺎﺭﻯ الگو ﻣﻮﺭﺩ تقلید ﻗﺮﺍﺭ ﻣﻰﮔﻴﺮﺩ، ﻫﺮ‌ﭼﻪ ﻗﺪﺭﺕ ﻧﻔﻮﺫ ﺍﻟﮕﻮﻫﺎ ﺑﻴﺸﺘﺮ ﻭ ﺯﻣﻴﻨﻪ ﭘﺬﻳﺮﺵ ﺁﻣﺎﺩهﺗﺮ ﺑﺎﺷﺪ، ﻧﻤﻮﻧﻪ‌ﺑﺮﺩﺍﺭﻯ از الگو ﻛﺎمل‌تر ﺻﻮﺭﺕ ﻣﻰﮔﻴﺮﺩ.

ﺍﻧﺴﺎﻥ ﺑﻪ ﻓﻄﺮﺕ ﺧﻮﺩ ﻛﻪ عاشق ﺑﻪ ﻛﻤﺎﻝ مطلق ﺍﺳﺖ، الگوطلب ﻭ الگوپذیر ﺍﺳﺖ و این مسئله در دین اسلام بسیار مورد تاکید واقع شده است، قرآن مجید با تاکید بر الگو بودن پیامبر عظیم‌الشان اسلام می‌فرماید: «ان فی رسول الله اسوه حسنه» «به‌درستی که پیامبر اسلام الگوی نیکویی است».

از نظر قرآن، لازم است هر مسلمانی از سنت و سیره پیامبر(ص) به عنوان سرمشق رفتاری پیروی کند. خداوند می‌فرماید: لَقَدْ کَانَ لَکُمْ فِی رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَهًْ حَسَنَهًْ لِمَنْ کَانَ یَرْجُو اللَّهَ وَالْیَوْمَ الْآخِرَ وَذَکَرَ اللَّهَ کَثِیرًا ؛ قطعا برای شما در اقتدا به رسول خدا سرمشقی نیکوست برای آن کس که به خدا و روز بازپسین امید دارد و خدا را فراوان یاد می ‏کند؛(احزاب، آیه ۲۱) زیرا از نظر قرآن این پیروی از پیامبر(ص) آثار بسیاری در زندگی بشر دارد که از جمله آنها جلب و جذب محبت الهی به سوی خود است، به گونه‌ای که انسان محبوب خدا می‌شود: قُلْ إِنْ کُنْتُمْ تُحِبُّونَ اللَّهَ فَاتَّبِعُونِی یُحْبِبْکُمُ اللَّهُ وَیَغْفِرْ لَکُمْ ذُنُوبَکُمْ وَاللَّهُ غَفُورٌ رَحِیمٌ. قُلْ أَطِیعُوا اللَّهَ وَالرَّسُولَ فَإِنْ تَوَلَّوْا فَإِنَّ اللَّهَ لَا یُحِبُّ الْکَافِرِینَ؛ بگو: اگر خدا را دوست دارید، از من پیروی کنید! تا خدا دوستتان بدارد و گناهان شما را بر شما ببخشاید؛ و خداوند آمرزنده مهربان است. بگو: خدا و پیامبر را اطاعت کنید! پس اگر رویگردان شدند و ولایت را نپذیرفتند، قطعا خداوند کافران را دوست ندارد. (آل عمران، آیات 31 و ۳۲)

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات