منو
سبد خرید

آئین بودا

آئین بودا
آئین بودا
  • موجودی: موجود
  • مدل: 129958 - 115/8
  • وزن: 0.40kg
450,000 ریال

آیین بودا

نویسنده: هانس ولفکانک شومان
مترجم: ع. پاشایی
ناشر: مروارید
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 249
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1362 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو _ نو

 

مروری بر کتاب 

مصور - طرح تعلیمات و مکتب های بودایی

این کتاب طراحی است از تعلیمات و مکاتب سه سیستم اصلی آئین بودا، یعنی تیره واده، مهایانه، و تنتره یانه، که بر بنیاد منابع و متون اصلی پالی و سنسکریت فراهم شده است. مولف در بررسی و گزارش این سه شاخه آئین بودا و مکاتب گوناگون آن کوشیده است که مفهوم بنیادی آئین بودا، ، چون نیوانه، درمه، زنجیر علی، کرمه و مانند این ها را بر اساس دقیق ترین و درست ترین تحقیقات با روش تحلیلی- توصیفی، از دیدگاه مکاتب گونا گون بودائی، روشنگری کند و از این نظر می توان گفت که این اثر در میان کتاب هایی که در این زمینه در زبان های اروپائی هست اثری برجسته و از نظر تصاویر و نمودارها هم کم نظیر است.

نویسنده پس از معرفی بودا، آیین، باورها، آموزه ها و مکتب های بودایی و بررسی تاریخی و فرهنگی آیین بودا با ارائه تصاویری از مکان های تاریخی آن می پردازد. بوداگرایی دین و فلسفه ای با قدمتی طولانی است که ابتدا در هندوستان متولد شد و پس از آن به دیگر نقاط دنیا گسترش یافت.

بودا نبي نبود، بلكه خود را فرزانه و آموزگار مي‌دانست. در زندگي او چيزي نيست كه نشان دهد روح قادري او را به پيامبري برگزيده باشد، او هرگز چيزي نگفت كه نشان اين اعتقاد باشد كه او نايب وجودي برتر است. هيچ وسوسه‌ي نيرومندي او را بر آن نمي‌دارد كه جهان را ديگرگون كند. او خود را نشان راه رهايي مي‌داند، هوش انسان را فرا مي‌خواند و سازگاري با قوانين طبيعي هستي را توصيه مي‌كند... اما بافته شدن با چرخه كيهاني به اين معنا نيست كه با رنج زندگي بسازيم. آيين بودا با اين انديشه كه رنج بوته آزمايش است بيگانه است. برعكس هدف آن غلبه به رنج است....

بودا با هر جمعی حرف بالاترین مقصد را پیش نمی کشید چون خیال نداشت مردم را از همان اول کار دلسرد کند. او به آنهایی که بودایی نبودند و همین طور به پیروان ساده ترش وظایف شان را در برابر خانواده و جامعه یادآور می شد و می گفت که به کارهای خوب رو بیاورند که نتیجه ی کرمه یی این جور کارها همان تولد دوباره ی در آسمان است.

اما، برای پیروان هوشمندتر و رهروان روشن می کرد که تولد دوباره ی آسمانی یک منزل موقت است و باز در قلمرو سَنسارَه قرار دارد. مقصد نهایی باید رهایی از سنساره باشد: یعنی رسیدن به نیروانه، که فقط با از بین بردن علت های رنج یعنی تشنگی و نادانی می شود به آن رسید.

مسئله معرفت و توجه به سلسله مراتب و شناخت آفت های هر مرتبه جزء اصول بنیادین در نظامهای عرفانی است. هر مکتب عرفانی بدنبال نشان دادن نوعی معرفت متعالی است تا بتواند عمق بیشتری از حقیقت را به پیروان خود نشان دهد.در آموزه های بودائی پس از بیان زنجیره ی علی که باعث رنج و درد انسان در دنیا می شود، علت اصلی رنج انسان در جهل و نادانی او جستجو شده و رسیدن به دانایی حقیقی نقش بسیار اساسی در رهایی از این رنج دارد. بنابراین معرفت برتر، شناخت چهار حقیقت شریف و استفاده صحیح از راههای هشتگانه برای نجات از رنج و رسیدن به آزادی مطلق و حقیقت غایی است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات