منو
سبد خرید

آئینه جام ، شرح مشکلات دیوان حافظ

آئینه جام ، شرح مشکلات دیوان حافظ
موجود نمی باشد
آئینه جام ، شرح مشکلات دیوان حافظ
0 ریال
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • مدل: 114928 - 42/5
  • وزن: 1.00kg
  • UPC: 45

آئینه جام

نویسنده: عباس زریاب خویی
ناشر: علمی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 420
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1368 - دوره چاپ: 1 


مروری بر کتاب 

شرح مشکلات دیوان حافظ

کتاب آینه جام حاصل تأملات و بررسی های نويسنده در دیوان حافظ است که از لحاظ نقد ادبی اهمیت فراوانی دارد و نکته سنجی های بدیع و لطیف در آن دیده می شود.زریاب ادیبی گرانمایه به شمار می رود که نثری خوش, روان و استوار دارد و با وجود سادگی نغز و با حلاوت به نظر می رسد.

کتاب ها, ترجمه ها و مقالاتش علاوه بر ارزش علمی و فکری حاوی ارزش ادبی هم می باشد.مجموعه ای از مقالاتش که تحت عنوان بزم آورد انتشار یافته خود دائره المعارف کوچک فارسی است که نمونه هایی جالب از عمق فکر, دقت نظر و ذوق ادبی او می باشد; در این آثار گزیده گویی, محتوای عالی و ایجاز به خوبی دیده می شود.... 

آشنایی من با حافظ در هفت سالگی پس از ختم قرآن و رفتن به مکتب خانه بود.در مکتب خاه های قدیم شهر ما رسم بود که کودک پس از آشنایی با خواندن و تلاوت قرآن مجید با گلستان سعدی و حافظ آشنا شود بی آنکه معانی این دو را بداند و میگفتند گلستان و حافظ را در هفت سالگی میخواند.

گفته‌اند و راست گفته‌اند که حافظ حافظهٔ ماست. کمتر خانه‌ای در ایران هست که در آن دیوان حافظ نباشد و کمتر کسی از ایرانیان هست که غزلی از حافظ را ــ ولو به تفأل ــ نخوانده یا نشنیده باشد. حافظ شاعر قرن هشتم است، ولی خواندن غزل‌های او برای ما در قرن حاضر ممکن و حتی آسان است. این هم هنر اوست و هم ویژگی زبان فارسی.

کتاب‌هایی از نوع آیینهٔ جام برای کمک به خواننده تألیف شده‌اند و در فهم مفاهیم خاصی از دیوان حافظ بسیار راهگشا و یاریگرند. زریاب خویی در این کتاب ۱۱۲ مفهوم و اصطلاح کلیدی را از دیوان حافظ مدخل کرده و، به‌فراخور، بعضی را معنا کرده، بعضی را توضیح داده، و برخی را نیز شرح و تفسیر کرده است. خواندن آیینهٔ جام پنجره‌ای دیگر به جهان حافظ خواهد گشود.

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب