جستجو براي:  در 
صفحه کلید فارسی
پ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 Back Space
ض ص ث ق ف غ ع ه خ ح ج چ
ش س ي ب ل ا ت ن م ك گ
ظ ط ز ر ذ د ء و . , ژ
       جستجوی پیشرفته کتاب
  05/01/1396
نویسندگان   ناشران   بانک کتاب   فروشگاه
 
سفارش از آمازون
پیگیری سفارش آمازون

 
معرفي كتاب > دین > اسلام

قاموس قرآن
نويسنده: آيت الله علي اكبر قرشي
ناشر: دارالكتاب اسلامي
زبان كتاب: فارسي
تعداد صفحه: 1020
اندازه كتاب: وزیری جلد سخت - سال انتشار: 1352
کد کتاب: 90027

فروخته شد - موجود نمی باشد
کمیاب یا دست دوم - کیفیت : عالی

امتیاز آی کتاب به این کتاب:

امتیاز دهی به این کتاب:

مروري بر كتاب
هفت جلدي در سه مجلد

این کتاب نوشته آقای اکبر قریشی می باشد شامل شرح بیش 4200 لغت قرآنی می باشد که از سایت تبیان کپی برداری شده است با قابلیت سرچ کلمه به کلمه می باشد و نمونه آن در اینترنت وجود ندارد

كتاب ((قاموس قرآن )) سيد على اكبر قرشى جزء تأليفاتى است كه در صدد بيان مفردات قرآن مى باشد.

مفردات قرآن ، علمى است كه درباره تك واژه هاى قرآنى از نظر ريشه و اشتقاق لغوى ، دلالت بر معناى مطلوب ، شيوه نگارش ، نحوه تلفظ و نوع كاربرد آن در قرآن بحث مى كند، و يكى از مهمترين شاخه هاى آن غريب قرآن است .

شايد نخستين كسى كه اصطلاح ((علم مفردات )) را به عنوان شاخه اى از علوم لفظى قرآن به كار برد و تأليف و تصنيف ارزشمندى در اين زمينه ارائه كرد، راغب اصفهانى (م 530 ق ) باشد.

قاموس به طور عام به معناشناسى قرآن مى پردازد، و اين گونه معناشناسى در علم تفسير حائز اهميت است . به تعبير ديگر فرهنگ نامه لغات قرآن مى باشد.

قاموس راهنماى كلمات قرآنى است كه بر اساس حروف الفبايى تنظيم شده ، در آن رجوع به اصل و ريشه لغوى كلمات قرآنى ، لازم است ، از ((اب )) شروع و به ((يوم )) (يومئذ) ختم مى گردد. در اين معجم علاوه بر شماره سوره و آيه ، حروف مكمل هر كلمه و دفعات تكرار آن نيز ذكر شده است .

كلمات قرآنى زير ماده يا ريشه هر كلمه وارد شده است ، و بخشى از آيه قرآنى كه در بردارنده آن كلمه است ، در زير كلمه درج گرديده است . در برابر هر يك از لغات قرآنى ، معناى فارسى آن را آورده به ترجمه آيات نيز پرداخته است .

مؤلف در مقدمه مختصر خود بر كتاب مى نويسد: ((اين كتاب تنها درباره لغات قرآن نيست بلكه گذشته از آن در نوبت خود يك كتاب تفسير و اگر اغراق نباشد يك دايرة المعارف قرآن است .

در هر ماده كه تشخيص داده شده ، آياتى چند نقل و تفسير شده است ، نقل روايات ، شأن نزول و اشاره به بعضى از قضايا و نقل اقوال بزرگان از آن جمله است . به احوال و قضاياى انبياء از ديدگاه قرآن ، نظر شده و نسبت به اقتضاى حال در اكثر موارد به تفصيل سخن گفته شده است . ذيل بعضى از كلمات امثال : آدم ، اجل ، ارض ، بحر، جن ، عرش و... بطور مفصل بحث شده است .))

مؤلف معتقد است كلمات قرآن با حذف مكررات و مشتقات حدود 1860 كلمه است ، در اين كتاب همه كلمات فوق يكى يكى بررسى شده است .

ايشان در توضيح برخى كلمات به معنى لغوى اكتفا ننموده و براى بسيارى از كلمات ، تفاسير و توضيحات لغوى ، ادبى ، علمى ، اجتماعى و تاريخى ذكر نموده است . اين توضيحات تقريبا براى تمام اعلام قرآن آورده شده است ، و به ترتيب به پاره اى از موضوعات قرآن پژوهى نيز پرداخته است .

شيوه نقد را در معانى لغوى ، مباحث علمى و ديگر قسمت ها نيز، پيشى گرفته و با استدلال مطالب خود را مطرح مى نمايد، مانند ماده ((اب)) و ((ابد)) و يا بحث علمى ماده ((بحر)).

در نهايت مى توان گفت : قاموس قرآن در تبيين و تفسير واژگانى قرآن كريم به لحاظ گزيده گويى و بيان روان و استوار، اكنون از مراجع و منابع قرآن پژوهى در ايران تلقى شده است .


كتاب هايي در اين زمينه

كتاب هايي در اين زمينه       فهرست کتاب های این گروه


راهنماي سايت
كتاب
سفارش كتاب بدون عضويت
پيگيري كتاب بدون عضويت
پيش از مرگ بايد خواند
مقالات
گزارشات
جان کلام
نقد و ادبيات
تاريخ سينما
شاهنامه خوانی
داستان های کوتاه
امثال و ادبيات كهن
افسانه ها و فرهنگ توده
آی کتاب پلی است بین پدیدآورندگان
کتاب و خوانندگان آثارشان

پیگیری و سفارش تلفنی
ساعت ۱۷ - ۹
پنجشنبه ها ۱۳- ۹
۲۲۲۳۸۱۲۳
۲۶۴۵۸۱۵۶
۲۶۴۵۸۳۴۷

پیگیری سفارش آمازون
۲۶۱۲۳۴۵۹