جستجو براي:  در 
صفحه کلید فارسی
پ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 Back Space
ض ص ث ق ف غ ع ه خ ح ج چ
ش س ي ب ل ا ت ن م ك گ
ظ ط ز ر ذ د ء و . , ژ
       جستجوی پیشرفته کتاب
  05/01/1396
نویسندگان   ناشران   بانک کتاب   فروشگاه
 
سفارش از آمازون
پیگیری سفارش آمازون

 
معرفي كتاب > تاریخ و جغرافیا > ایران

قیمت آی کتاب
200,000 ریال
قیمت کتاب
ریال

نوروز
نويسنده: محمدحسین امینی سام
ناشر: بهجت
زبان كتاب: فارسي
تعداد صفحه: 208
اندازه كتاب: وزیری جلد سخت - سال انتشار: 1394 - دوره چاپ: 1
کد کتاب: 89933


امتیاز آی کتاب به این کتاب:

امتیاز دهی به این کتاب:

مروري بر كتاب
چهار زبانه ؛ فارسی،انگلیسی،فرانسه،آلمانی

...از رسوم عمومی در این عهد آتش افروختن بود و... آب ریختن بر یکدیگر،کاشتن سبزه‌ها بر هفت ستون».در بخش نوروز در دوران اسلامی،چنین گزارش شده که پس‌ از پذیرفتن اسلام توسط ایرانیان...تعصب بسیار فرمانروایان‌ تازی و ترک،ایرانیان دست از نوروز باز نداشتند و با کوشش‌ خستگی‌ناپذیر خود توانستند آداب و عادات و آیین‌های‌ نوروزی را همچنان برپا دارند.

برای حفظ این جشن آن‌ را با دوران جدید تطبیق دادند؛چنان‌که در رساله محمد بن‌ شاه مرتضی معروف به ملا حسن فیض در روایت معلی‌ بن خنیس از امام جعفر صادق (ع) چنین نقل شده که معلی در روز نوروز از امام دربارهء این روز پرسید و آن امام نیز به‌ وقایعی که در این روز اتفاق افتاده بود اشاره کرده بودند،که‌ همگی دال بر عظمت آن روز بود: ازجمله خدای تعالی از ارواح بندگان خود عهدنامه گرفت که او را بندگی نمایند... روزی است که کشتی نوح (ع) به زمین نشسته است. روزی است که ابراهیم (ع) بت‌ها را شکسته است...این‌ روز به ما و شیعیان ما نسبت دارد،عجمان آن را حفظ کردند و شما ضایع کردید...

در مبحث نوروز در دوران صفویان آمده که در آن‌ دوران نیز نوروز با شکوه خاصی برگزار می‌شده است.آنچه‌ دینی ربط داده بودند. برای کیفیت نوروز در این‌ عهد به نقل مطالبی از سفرنامه شاردن و کمپفر انگلبرت‌ اکتفا کرده است.

در بخش سوم کتاب مؤلف به کیفیت آماده شدن‌ برای برقراری جشن‌های نوروز پرداخته و به‌طور کلی و بدون توجه به اختلافات ریز و درشت مراسم نوروز در نواحی‌ مختلف ایران،به ذکر کارهای مردم در نوروز امروز ما پرداخته‌ است،آمدن حاجی فیروز به کوی و برزن و نقل بعضی از اشعار وی.

در بخش خوان نوروزی سفره هفت‌سین،مطالبی‌ گردآوری شده است.در آیین‌های باستانی برای هر جشن‌ یا هر مراسم مذهبی‌خوانی گسترده می‌شد که علاوه‌بر آلات و اسباب نیایش مانند آتشدان و غیره فرآورده‌های‌ هر فصل و خوراکی‌های گوناگون نیز بر خوان نهاده می‌شد، زیرا خوردن خوراک مذهبی یکی از رسم‌های دینی بود.

در ادامه از قول مرحوم دکتر فره‌وشی نوشته شده:معمولا به‌ نام هریک از امشاسپندان یک قاب منقش بزرگ سینی‌ نهاده می‌شد و در قاب‌های دیگری چیزهای دیگر می‌نهادند و آنها را در پیرامون خوان می‌گذاشتند.ایضا در مبحث‌ مراسم تحویل سال نو به بیان مطالبی پرداخته که آشنای‌ همگان است.و مطالبی نیز که دربارهء سیزده و گردش آن‌ نوشته شده از همین دست است.جزاینکه چون سیزدهمین‌ روز ماه برابر تیر روز است و مطالبی دربارهء تیراندازی آرش.

در بخش چهارم خلاصه‌ای از بخش‌های سه‌گانه کتاب به‌ زبان‌های انگلیسی و آلمانی ترجمه شده و مقاله‌ای نیز به‌ آلمانی به نام جشن نوروز در آلمان در سال 1347 اورده‌ می‌شود...


كتاب هايي در اين زمينه

ماهنامه تحقیقی گوهر ؛ ۱۱ جلدی صحافی شده
   

ایران ؛ لوک پیر
   

تاریخ ایران باستان ؛ از پیش از تاریخ تا پایان شاهان ماد
   

تمدن هخامنشي
   

زند و هومن یسن
   

هنر تمدنهای پیشین
   

كتاب هايي در اين زمينه       فهرست کتاب های این گروه


راهنماي سايت
كتاب
سفارش كتاب بدون عضويت
پيگيري كتاب بدون عضويت
پيش از مرگ بايد خواند
مقالات
گزارشات
جان کلام
نقد و ادبيات
تاريخ سينما
شاهنامه خوانی
داستان های کوتاه
امثال و ادبيات كهن
افسانه ها و فرهنگ توده
آی کتاب پلی است بین پدیدآورندگان
کتاب و خوانندگان آثارشان

پیگیری و سفارش تلفنی
ساعت ۱۷ - ۹
پنجشنبه ها ۱۳- ۹
۲۲۲۳۸۱۲۳
۲۶۴۵۸۱۵۶
۲۶۴۵۸۳۴۷

پیگیری سفارش آمازون
۲۶۱۲۳۴۵۹