جستجو براي:  در 
صفحه کلید فارسی
پ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 Back Space
ض ص ث ق ف غ ع ه خ ح ج چ
ش س ي ب ل ا ت ن م ك گ
ظ ط ز ر ذ د ء و . , ژ
       جستجوی پیشرفته کتاب
  05/01/1396
نویسندگان   ناشران   بانک کتاب   فروشگاه
 
سفارش از آمازون
پیگیری سفارش آمازون

 
معرفي كتاب > تاریخ و جغرافیا > سفرنامه

سفرنامه ژنرال سرپرسی سایکس
نويسنده: سرپرسي سايكس
مترجم: حسين سعادت نوري
ناشر: لوحه
زبان كتاب: فارسي
تعداد صفحه: 486
اندازه كتاب: وزیری جلد سخت - سال انتشار: 1363 - دوره چاپ: 1
کد کتاب: 117433

فروخته شد - موجود نمی باشد
کمیاب یا دست دوم - کیفیت : عالی

امتیاز آی کتاب به این کتاب:

امتیاز دهی به این کتاب:

مروري بر كتاب
ده هزار مایل در ایران

سرپرسي سايكس خاورشناس مشهور انگليسي از سال 1892 با سمت افسر هنگ دوم نيزه‌دار (از هنگ‌هاي مشهور انگليسي) مسافرت‌هاي خود را در آسياي مركزي، ايران و بلوچستان آغاز كرد. در سال 1894 كنسولگري انگليس را در كرمان تاسيس كرد و دو سال بعد از آن در كميسيون مرزي ايران و بلوچ ماموريت يافت و در همان سال مسافرتي در حوزه كارون كرد. در سال 1897 مامور پذيرايي و مصاحبت والاحضرت ناصرالملك مرحوم شد كه در آن زمان به عنوان نماينده مخصوص به لندن عزيمت مي‌كرد. در سال 1899 كنسولگري انگليس را در سيستان تاسيس و در سال 1901 به عنوان فرمانده هنگ (مونتگامري شاير تيومانري) در جنگ بوئر شركت كرد و در همين جنگ مجروح شده، به پاس فداكاري‌هايي كه از خود در آن جنگ‌ها نشان داده بود، به اخذ مدال و نشان‌هاي افتخار نايل آمده و در اعلاميه‌هاي وزارت جنگ يا احكام نظامي از وي قدرداني شد....

سرپرسی سایکس در اکتبر 1893 پس از آنکه کنسولگری انگلیس را در کرمان تأسیس نمود در هنگام جشن تولد ناصرالدین شاه به تهران آمد و به حضور شاه می رسد، خود وی در این باره می نویسد:
«وزیر مختار بریتانیا نگارنده را حضور ناصرالدین شاه معرفی کرد و او نیز راجع به نقاط دور دست کشور خود سؤالات مفصلی از من نمود و از توضیحات این جانب اظهار مسرت و خوش وقتی کرد و گفت اخباری که افسران انگلیسی در اختیار من می گذارند، به مراتب مفیدتر از اطلاعات مأمورین ایران می باشد».
سرپرسی سایکس جمعاً شش بار به ایران مسافرت کرده است

... نگارنده با كمال جرات ادعا مي‌كند كه از نسل حاضر هيچ انگليسي، حتي هيچ اروپايي ديگري بهتر و بيشتر از اينجانب به سير و سياحت نواحي شرقي و جنوبي ايران موفق نشده، از طرفي موقعيت و رتبه رسمي نويسنده بهترين وسيله براي ملاقات طبقات منوره اهالي و كسب اطلاعات عاري از خطا بوده است كه خود اين نعمت كمتر نصيب ديگر سياحان خارجي مي‌شود.» كتاب حاضر سفرنامه‌اي به شكل معمول نيست كه شرح سير و سياحت در سرزمين ايران باشد.

اين كتاب سفرنامه‌اي است در طول زمان، كه همه ادوار تاريخي ايران را مرتب و مسلسل و نيز كامل و تمام تشريح مي‌كند. كتاب حاضر در 90 فصل و در قالب دو جلد تدوين شده است. فصول اوليه كتاب مربوط به جغرافياي ايران و نيز بابل و ايلام است كه متضمن مطالب عالي و تحقيقات كافي است.
بهترين فصول اين كتاب فصل‌هايي است كه در آنها از مسايل و امور اجتماعي كشور صحبت شده است. در اين فصول از عادات و اخلاق، قوانين و رسوم، شاه و دربار، ارتش، موقعيت زنان، زبان و ادبيات، دين و فرهنگ، معماري، پيشه و هنر خاصه هنرهاي زيبا بحث شده است.

ميهمان‌نواز، كريم، بخشنده و بلندنظر بوده‌اند.» از ديگر خصوصيات كتاب، مباحث ادبي، فني و بالاخره اجتماعي كتاب است. او پيشرفت حيرت‌انگيز ايران در كشيدن صورت گل‌ها، اشكال هندسي و نقوش درهم را ستوده و بسياري از نقوش پرده‌ها، كاغذهاي ديواري (نقشه‌دار) و بعضي ديگر از اشياي كارخانه‌هاي انگلستان را اقتباسي از نقوش قالي‌هاي ايراني مي‌داند


كتاب هايي در اين زمينه

كتاب هايي در اين زمينه       فهرست کتاب های این گروه


راهنماي سايت
كتاب
سفارش كتاب بدون عضويت
پيگيري كتاب بدون عضويت
پيش از مرگ بايد خواند
مقالات
گزارشات
جان کلام
نقد و ادبيات
تاريخ سينما
شاهنامه خوانی
داستان های کوتاه
امثال و ادبيات كهن
افسانه ها و فرهنگ توده
آی کتاب پلی است بین پدیدآورندگان
کتاب و خوانندگان آثارشان

پیگیری و سفارش تلفنی
ساعت ۱۷ - ۹
پنجشنبه ها ۱۳- ۹
۲۲۲۳۸۱۲۳
۲۶۴۵۸۱۵۶
۲۶۴۵۸۳۴۷

پیگیری سفارش آمازون
۲۶۱۲۳۴۵۹